Właściwości osocza bogatopłytkowego PRP

Osocze bogatopłytkowe PRP (Platelet Rich Plasma) jest autologicznym koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza. Otrzymywane jest w procesie wirowania krwi pobranej bezpośrednio od pacjenta z żyły. Zawiera komórki i czynniki wzrostu z własnej krwi, które pobudzają skórę do regeneracji, dzięki czemu odzyskuje ona młodzieńczą witalność. W efekcie staje się ona gładsza, bardziej elastyczna i wyraźnie młodsza.

Mechanizm działania osocza bogatopłytkowego:

Skuteczny dzięki obecności wysoce skoncentrowanych czynników wzrostu

Produkcja nowego kolagenu poprzez aktywowane fibroblasty

Aktywacja procesów angiogenezy i mikrokrążenia

Ochrona przed wolnymi rodnikami

Biostymulacja komórek macierzystych – czynników wzrostu

Wolumetryczna terapia stymulująca komórki skóry

Silne działanie odmładzające

PRP – osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe PRP (Platelet Rich Plasma) jest autologicznym koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza. Krwinki płytkowe uwalniają siedem podstawowych czynników wzrostu odpowiedzialnych za procesy gojenia. Są to przede wszystkim trzy izomery PDGF (αα,ββ,αβ), TGF-β1, TGF-β2, VEGF oraz EGF. PRP zawiera również białka odpowiedzialne za adhezję komórkową: fibrynę, fibronektynę oraz vitronektynę.

Otrzymywanie PRP

PRP otrzymywane jest w procesie wirowania krwi pełnej. Cały proces może odbywać się w warunkach ambulatoryjnych jednak spełnione muszą być określone wymogi dotyczące sterylności i dokładności urządzenia, aby nie dochodziło do uszkodzenia czy nawet lizy płytek krwi. Wyniki niektórych badań dowodzących nieskuteczności PRP okazały się być zafałszowane właśnie z powodu użycia nieodpowiednich urządzeń do pozyskania osocza bogatopłytkowego.

Czynniki wzrostu uwalniane są z płytek poprzez degranulację ziarnistości α, ok. 10 minuty od inicjacji procesów krzepnięcia krwi. Większość czynników wzrostu uwalniana jest z trombocytów w ciągu pierwszej godziny i po przejściu przez błonę komórki macierzystej natychmiast wiąże się z sąsiadującymi błonami komórkowymi w miejscach receptorowych. Receptory transbłonowe aktywują następnie szlak sygnalizacji wewnątrzkomórkowej, który z kolei wpływa na ekspresję odpowiednich genów. Fakt, iż czynniki wzrostu nie wnikają do komórki jest istotny, ponieważ w takiej sytuacji nie występują działania mutagenne a jedynie stymulacja normalnego procesu gojenia.

Po szybkim uwolnieniu czynników wzrostu preformowanych, płytki zawarte w PRP syntetyzują i wydzielają dodatkowe ich ilości przez kolejne 7 dni. Po tym czasie trombocyt obumiera a funkcje stymulacji gojenia przejmują makrofagi.

Bezpieczeństwo stosowania PRP

PRP jest preparatem autologicznym i jako taki nie stanowi źródła zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby czy HIV. Jedynym zagrożeniem może wydawać się trombina wołowa dodawana do osocza bogato płytkowego jako aktywator krzepnięcia. Nieprawidłowa odpowiedź na ten składnik bywa jednak rzadka.

Czynniki wzrostu zawarte w płytkach krwi i w leukocytach silnie pobudzają komórki starzejącej się skóry do odbudowy. Najważniejsze z nich to PDGF, czyli płytkowy czynnik wzrostu, TGF-beta (transformujący czynnik wzrostu beta), EGF (czynnik wzrostu naskórka) i VGF (naczyniowo-śródbłonkowy czynnik wzrostu). Czynniki wzrostu są białkami lub peptydami biorącymi udział w złożonych mechanizmach naprawy i regeneracji tkanek; są zaangażowane w komunikację międzykomórkową, przekazują sygnały do odpowiednich komórek, działając na receptory zawarte w ich błonach komórkowych. Aktywują chemotaksję komórek, namnażanie i różnicowanie, czyli procesy odgrywające kluczową rolę w gojeniu i regeneracji tkanek.

Wstrzyknięte w formie roztworu w skórę wywołują migrację komórek macierzystych oraz zwiększają produkcję kolagenu. Uzyskuje się więc efekt stymulacji i regeneracji uszkodzonych i słabych komórek skóry. Rezultaty są widoczne mniej więcej po miesiącu. Cera staje się bardziej promienna i witalna, poprawia się elastyczność skóry, a jej powierzchnia się wygładza. Osocze bogatopłytkowe zatem to swoisty eliksir młodości o udokumentowanym działaniu i całkowicie bezpieczny. Działa na zasadzie stymulowania własnego systemu regeneracji skóry.  

Bogato płytkowe osocze krwi (PRP) jest zdefiniowana jako o wysokim stężeniu autologicznych płytek w małej objętości osocza autologicznego. W szczególności, stężenie PRP jest co najmniej płytek 1.000.000 / 1 L w ml objętości osocza, gdy liczba płytek normalne ludzkie w zakresie krwi od 150.000 / 350.000 do 1 l / 1 L. płytek zawarte w niniejszym koncentrat autologicznych plazmowe uwolnienia ich alfa granulek po procesie koagulacji lokalnie trigged w miejscu rany. Te granulki zawierają alfa koktajl czynników wzrostu, które promują chemotaksji i proliferację, różnicowanie komórek, które są niezbędne do osteogenezie. Tak więc, oprócz jego efektu prokoagulacyjnej, PRP jest źródłem czynników wzrostu zaangażowanych w inicjowaniu i utrzymywaniu gojenie ran poprzez przyspieszenie naprawy kości promowania proliferacji fibroblastów i zwiększenia ukrwienia tkanek .

Bogato płytkowe osocze żel tworzy się przez zmieszanie PRP (pochodzący z odwirowywania autologicznej krwi) z trombiną i chlorek wapnia. Dodawania trombiny i chlorek wapnia automatycznie PRP aktywuje granulki alfa zwolnić następujące biologicznych czynników wzrostu: czynnik wzrostu pochodzący z płytek (PDGF), transformujący czynnik wzrostu beta (TGF-b), czynnik wzrostu śródbłonka naczyń (VEGF), insulinopodobny czynnik wzrostu I, czynnik wzrostu naskórka (EGF) i czynnik wzrostu komórek nabłonka .

Główne efekty PRP pochodzą od PDGF, które zostało uznane za ważne białka do leczenia sprzętu i tkanek miękkich. PDGF wykazano w celu stymulowania chemotaksji, mitogenezę i replikacji komórek macierzystych w miejscu rany, do miejsca uszkodzenia tkanki. Prowadzi to do tworzenia się kości matrycy i angiogenezy poprzez stymulację wzrost poziomu VEGF. To z kolei może prowadzić do przyspieszenia gojenia tkanek miękkich z powodu neowaskularyzacji. PDGF stymuluje również wytwarzanie fibronektyny, cząsteczki adhezji komórkowej używanej w proliferacji i migracji komórek w trakcie leczenia, w tym osteoconduction i kwas hialuronowy, a to pomaga w promocji i przebudowy ran skurczu.

Inne cytokiny uwalniane przez granulek PRP są TGF-alfa i TGF b1-b2, z których oba uczestniczą w łącznej naprawy i regeneracji tkanki kostnej. Ich najważniejszą rolę wydaje się być stymulowanie chemotaksji fibroblastów i wytwarzanie kolagenu i fibronektyny w komórkach hamując degradację kolagenu, zmniejszając proteaz i zwiększenie inhibitory proteazy. Badania in vitro i in vivo wykazały, że TGF zwiększa proliferację mezenchymalnych komórek macierzystych i osteoblasty, prowadząc do regeneracji kości. W szczególności, TGF-b2 wykazano zwiększenie osteoblastów i aktywność osteoklastów. Wzrost TGF-b2 przyspieszają regenerację kości przez kontrolowanie aktywności osteoklastów i osteoblastów .


 WSKAZANIA:

rewitalizacja skóry twarzy, okolicy oczu, szyi, dekoltu, dłoni

korekcja zmarszczek i fałd

regeneracja skóry po zabiegach dermatologicznych i chirurgii plastycznej

nadmierne wypadanie włosów

włosy zniszczone, pozbawione blasku

poprawa wyglądu blizn potrądzikowych

dla osób z ryzykiem wystąpienia alergii

po urazach tkanek, mięśni, stawów


PRZECIWWSKAZANIA:

choroby krwi

nowotwory

ciąża, laktacja

leczenie antykoagulantami

opryszczka

infekcje skórne, ogólnoustrojowe

Początek strony