Wskazaniami do zabiegu Sculptra są:

  • zaburzenie owalu twarzy wskutek starzenia i wiotkości skóry,
  • duże zaniki tkanek miękkich twarzy,
  • zapadnięte policzki,
  • kościste skronie,
  • wiotka skóra ramion („motyle”), ud przyśrodkowych,

Przeciwwskazania są typowe dla zabiegów medycyny estetycznej - choroby z autoimmunoagresji, ciężkie choroby metaboliczne, ciąża, zapalne lub infekcyjne choroby skóry.

Sculptra najczęściej stosowana jest w okolicy kości policzkowych. Działa podobnie jak lifting, napinając obwisłą skórę twarzy oraz przywracając objętość zapadniętym policzkom. Efekt wytwarzany jest wskutek syntezy nowego kolagenu w skórze, dokonywanej własnymi siłami organizmu. Sculptra wykorzystuje właściwości kwasu polimlekowego, który silnie pobudza produkcję kolagenu, pogrubiając w ten sposób i ujędrniając skórę. W efekcie terapii twarz odzyskuje wyraźnie młodszy wygląd. Zabieg rekomendujemy osobom z wyraźnymi ubytkami i oznakami starzenia skóry, zazwyczaj w wieku 38 lat i więcej.

Więcejo zabiegach odmładzania wolumetrycznego

Oczekiwane efekty

  • uniesienie opadniętych tkanek miękkich i napięcie ich struktury, dające wrażenie liftingu twarzy,
  • wypełnienie zapadniętych policzków, zniknięcie bruzd,
  • znaczne pogrubienie skóry, przywrócenie jej jędrności i napięcia,
  • napięcie skóry wiotkiej, zniknięcie siatek zmarszczek powierzchniowych,
  • zaokrąglenie rysów twarzy.

Zabieg i przygotowania

Zabiegi wykonywany jest ambulatoryjnie i trwa ok. 20 minut. Obszar poddany zabiegowi zostaje oczyszczony, zaznaczony oraz miejscowo znieczulony. Po zadziałaniu znieczulenia, lekarz wykona serię podskórnych iniekcji cienką igłą. Sculptra wprowadzana jest na wybranych obszarach w serii kilkunastu niewielkich iniekcji pod powierzchnię skóry. Zazwyczaj w trakcie zabiegu podawana jest 1 - 2 ampułki, tj. 8 - 16 ml roztworu. Bezpośrednio po zabiegu lekarz wykonuje masaż, służący równomiernemu rozprowadzeniu materiału na zadanym obszarze. Podawany roztwór Sculptry zawiera lignokainę, która dodatkowo znieczula tkankę w trakcie i tuż po zabiegu.

Przygotowania do zabiegu obejmują konsultację, wywiad oraz ustalenie planu leczenia. Nie ma potrzeby wykonywania testów alergicznych. Przez tydzień przed zabiegiem nie należy przyjmować witaminy E ani leków przeciwzapalnych, takich jak np. aspiryna (rozrzedzają krew), celem redukcji ryzyka powstania krwiaków.

Postępowanie po zabiegu

Większość pacjentek czuje się wystarczająco dobrze, by od razu po zabiegu wrócić do pracy. Bezpośrednio po zabiegu może być odczuwalny dyskomfort typowy dla serii nakłuć. W razie potrzeby, miejsce poddane zabiegowi można okładać kompresem lodowym przez kilka minut co godzinę podczas pierwszej doby. Wyjątkowo ważne jest wykonywanie masażu domowego zgodnie z instrukcjami otrzymanymi od lekarza. Stosujemy go kilka razy dziennie, przez kilka dni po zabiegu, celem zapobiegnięcia powstaniu grudek. Należy także ograniczyć ekspozycję na promienie UV (słońce, solarium), do czasu zniknięcia zaczerwienień w miejscu zabiegu.

Efekty po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu widać wyraźne zwiększenie objętości, co jest efektem podania kilku do kilkunastu ml roztworu. Jest to krótkotrwały efekt tymczasowy, do którego nie należy przywiązywać znaczenia. Po kilku dniach zawarta w roztworze woda wchłania się i efekt ustępuje, wracając do wyglądu bliskiego temu sprzed zabiegu. W tkankach trwa już jednak proces budowy nowego kolagenu, którego efekty będziemy mogli zauważyć 4 tygodnie po zabiegu. Tkanki zaczną się robić grubsze i jędrniejsze. Skóra zacznie się napinać. Ustępować zaczną siatki zmarszczek, spłycą się bruzdy. Proces ten potrwa przez kolejne tygodnie, wspomagany kolejnymi zabiegami. Efektem bliskim końcowemu będziemy cieszyć się po 3 - 4 miesiącach, zaś ostatecznym po 6 miesiącach od rozpoczęcia terapii. Efekt ten utrzyma się przez 2 - 3 lata. W razie potrzeby można wykonywać zabiegi podtrzymujące w kolejnych latach.

Ostateczny efekt zależy od cech indywidualnych i sposobu wykonania zabiegu przez lekarza. Najczęściej skóra pogrubia się i napina, dając efekt wyraźnego odmłodzenia. Wskutek napięcia skóry zmniejszają się bruzdy oraz podnoszą obwiśnięcia skóry, m.in „chomiki” oraz „mopsy”.

Efekt liftingu wywołany przez Sculptrę jest bardzo wyraźny, powstaje jednak powoli i subtelnie, dając czas na przyzwyczajenie do nowego wyglądu.

Cykl leczenia

Pacjenci wymagają zazwyczaj 2 - 4 zabiegów, by osiągnąć pożądany wynik. Typowo terapia składa się z trzech zabiegów, wykonywanych przez lekarza co 4 - 6 tygodni. Zabiegi dobierane są indywidualnie do cech osoby, stopnia zmian oraz oczekiwanego efektu. Uzupełnieniem zabiegów są masaże, które wykonujemy samodzielnie w domu.

Możliwe jest skrócenie cyklu leczenia i podanie 2 ampułek od razu podczas pierwszego zabiegu, zaś trzeciej po 4 - 6 tygodniach. Taki cykl odpowiednio przyspiesza osiągnięcie efektu finalnego.

Na czym polega działanie Sculptry

Cząsteczki kwasu polimlekowego silnie pobudzają proces wytwarzania nowego kolagenu w skórze, co odbudowuje ją w naturalny sposób. Jest to podstawowa różnica pomiędzy Sculptrą a klasycznymi wypełniaczami - efekt zabiegu powstaje dzięki syntezie kolagenu w skórze, a nie wskutek obecności implantu. Po wykonaniu zadania, kwas polimlekowy ulega biodegradacji w ciągu kilku miesięcy.

Kwas polimlekowy jest substancją naturalnie występującą w organizmie. Cząsteczka syntetyczna otrzymana została w 1954 roku z kwasu mlekowego. Obecnie materiał ten jest powszechnie stosowany w medycynie, m.in. do produkcji wchłanialnych nici chirurgicznych. Jego działanie jest znane, dobrze przebadane i nie wymaga przeprowadzania testów alergicznych.

Ryzyko zabiegu

Po zabiegu mogą się pojawić krwiaki, zaczerwienienia i obrzęk, jak zawsze przy iniekcji. Mogą także powstać zgrubienia. W rzadkich przypadkach powstałe grudki mogą być znaczących rozmiarów i utrzymywać się dłużej. Jeśli powstaną, są trudne do zredukowania i utrzymują się przez długi czas, bliski czasowi trwania efektu. Dlatego ważnym elementem zabiegu jest masaż rozprowadzający materiał, a w postępowaniu pozabiegowym masaż domowy wykonywany wg otrzymanych instrukcji. Sculptra nie może być używana do powiększania ust, ani podawana blisko pod oczami. Czynnik aktywny Sculptry używany był dawniej w Europie jako preparat wypełniający New-Fill, lecz został wycofana z powodu relatywnie wysokiej ilości efektów niepożądanych, które związane były z niewłaściwym sposobem podawania i nieodpowiednimi wskazaniami. Obecnie Sculptra przeżywa swą drugą młodość, po udoskonaleniu protokołu podawana jest wg nowych i bezpiecznych wskazań, właściwych dla tego materiału. W naszej praktyce stosujemy metody podawania oraz protokoły dra Dawida Evansa z Wlk. Brytanii, które uważane są za najlepsze, m.in. gwarantujące niskie ryzyko powstania efektów niepożądanych.

Sculptra a wypełniacze z kwasem hialuronowym

Podstawową różnicą jest sposób działania - Sculptra nie jest wypełniaczem, ale pobudza organizm do produkcji nowego kolagenu, który poprawi kondycję skóry. Otrzymany efekt jest więc inny i trzeba na niego poczekać. Finalny przyrost objętości jest bardzo wyraźny, większy niż przy podaniu typowych ilości kwasu hialuronowego. Ponadto uzyskiwany jest dobry efekt liftingujący wskutek zwiększenia jędrności skóry. Otrzymany efekt utrzymuje się nieco dłużej niż w przypadku wypełniaczy. Koszt minimalnej terapii jest jednak znacznie wyższy niż dla kwasu hialuronowego, dlatego Sculptrę zalecamy dla osób o wyraźnych cechach starzenia skóry, które potrzebują dużej i poważnej naprawy, a także mają czas i cierpliwość na osiągnięcie oczekiwanego efektu estetycznego.

Koszty leczenia

2690 zł za pierwszy zabieg, 2 ampułki.
1590 zł za pierwszy zabieg, 1 ampułka.
1490 zł za kolejny zabieg, 1 ampułka.
1390 zł za kolejną ampułkę podczas jednego zabiegu.
  890 zł za rewitalizację niewielkiego obszaru, np. skroni, uszu, boków policzków.

Początek strony