BOTOX, toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa - popularnie zwana jadem kiełbasianym - jest bardzo silnie działającą naturalną toksyną powodującą zahamowanie uwalniania acetylocholiny - neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami. Toksyna botulinowa działa poprzez blokowanie połączeń między zakończeniami nerwów, a unerwianymi przez nie mięśniami, czyli blokuje tzw. synapsy nerwowo - mięśniowe. Toksyna wiąże się z błoną presynaptyczną płytki motorycznej i blokuje wydzielanie acetylocholiny, co powoduje, że mięśnie rozluźniają się i zmarszczki na jakiś czas rozprostowują się. Ten proces wykorzystano w medycynie.

Toksynę botulinową stosuje się w leczeniu zeza, chorób neurologicznych przebiegających z nadmiernym napięciem mięśni, jak również w celu terapii nadmiernej potliwości i likwidacji zmarszczek mimicznych. Podana we wstrzyknięciach działa miejscowo, ale ponieważ włókno nerwowe ma zdolność tworzenia nowych połączeń, efekt terapeutyczny botuliny maleje i zanika po ok. 4-6 miesiącach. Zabieg wówczas powinniśmy powtórzyć. BOTOX posiada bardzo dobry profil bezpieczeństwa. Od ponad 10 lat preparat jest stosowany w medycynie estetycznej, a od ponad 20 lat w neurologii oraz okulistyce. Istnieje wiele publikacji dotyczących jego skuteczności i bezpieczeństwa.

Wskazania

zmarszczki poprzeczne czoła

zmarszczki pionowe między brwiami ("lwie" zmarszczki)

"kurze łapki" - wokół oczu

zmarszczki "palacza" wokół ust

opadające kąciki ust

"broda brukowa" oraz "broda czarownicy"

opadające powieki

bruksism-zgrzytanie zębami

terapia nadpotliwości rak i stóp

 

Botox można stosować u młodych osób jako profilaktykę tworzenia się zmarszczek, czyli działanie w momencie gdy nie są jeszcze wyraźnie widoczne. Tylko tak można opóźnić ich powstanie. Dotyczy to zwłaszcza osób z żywą, silną mimiką. To obecnie najskuteczniejsza terapia przeciwzmarszczkowa. U osób dojrzałych zastosowanie BOTOXU wygładza zmarszczki już istniejące. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć potrzeba uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym.

Botox jest wstrzykiwany wyłącznie przez lekarza przy użyciu jednorazowej strzykawki wyposażonej w bardzo cienką igłę. Małą ilość preparatu precyzyjnie podaje się w odpowiednie miejsca na twarzy. Zabieg trwa bardzo krótko (kilka minut). Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny i nie wymaga znieczulenia miejscowego. Ze względu na komfort pacjenta czasami stosuje się znieczulenie kremem. Ważne jest by BOTOX był aplikowany przez doświadczonego lekarza, który ma pewność co do ilości oraz miejsca podania preparatu. Tylko dokładna i fachowa aplikacja zapewni pacjentowi uzyskanie naturalnego wyglądu.

Postępowanie po zabiegu

w ciągu 0,5-1 godz. ćwiczyć mięśnie mimiczne w miejscach wkłucia i unikać masażu w miejscach wstrzyknięć

w dniu zabiegu unikać gwałtownych zmian temperatur (sauna, solarium, opalanie)

w ciągu 4 godz. po zabiegu nie pochylać głowy do dołu (np. przy zawiązywaniu butów czy też podczas snu)

Efekty

Zmarszczki całkowicie lub częściowo likwidują się, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, ogólna mimika zastaje zachowana. Dawka stosowana w celach kosmetycznych jest wielokrotnie niższa od dawki leczniczej i całkowicie bezpieczna. Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 2 -3 dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po 7-10 dniach. Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio 3-6 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu.Po tym okresie zabieg należy powtórzyć. Twarz już po jednokrotnym zabiegu - czyli około półrocznym okresie działania toksyny botulinowej, wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta. Niejednokrotnie zmarszczki ulegają spłyceniu. Spowodowane to jest długim okresem odpocznuku mięśni mimicznych.

Przeciwwskazania bezwzględne:

zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)

nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)

stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia: aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.) aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina) D-penicylamina (Cuprenil) cyklosporyna linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna

Działania niepożądane

ból w momencie iniekcji, małe krwiaki, które mogą powstać w miejscu wstrzyknięcia jeżeli igła natrafi na niewielkie naczynie

zbytnie obniżenie brwi lub zbyt duże uniesienie w przypadku leczenia zmarszczek czołowych, mały, przejściowy obrzęk z pojawieniem się delikatnego mrowienia w miejscu iniekcji, nadmierne zwiotczenie mięśni, ból głowy, ustępujący po zastosowaniu preparatu przeciwbólowego. Reakcje te mają charakter przemijający, większość z nich ustępuje na ogół po kilku dniach. Efekt nadmiernego zwiotczenia mięśni może utrzymywać się 2-6 tygodni.


Toksyna botulinowa jest równie skuteczna u mężczyzn jak i u kobiet. W praktyce mężczyźni coraz częściej decydują się na leczenie, by wyglądać młodziej. Skuteczność w usuwaniu tzw. linii smutku powoduje, że metoda ta jest popularna wśród wielu biznesmenów, ponieważ zapewnia zrelaksowany i wypoczęty wygląd oraz pogodny wyraz twarzy.

Powtórny zabieg

Zabiegi z użyciem botoksu można powtarzać co 6-8 miesięcy i raczej nie częściej niż co 3 miesiące. Jest to jeden z tych zabiegów do których pacjenci wracają z ochotą, ponieważ daje bardzo szybkie i długotrwałe efekty, które wszyscy wokół zauważają a jednocześnie jest to zabieg niezwykle mało inwazyjny

Początek strony